KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
JIŽNÍ ČECHY
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Za draky, za malíři, za Országy...

Velké Karlovice - Jezerné, rozc. 2 km - Pod Kotlovou, rozc. 5,5 km - Soláň, rozc. 8,5 km - Čarták, rozc. 10 km - Raťkov, potoky 12 km - Karolinka, žel. st. 15 km
Náročné putování, při němž zdoláme převýšení 335 m, nás z Velkých Karlovic povede k pověstmi opředenému Jezeru a pak strmě na hřeben Vsetínských vrchů. Následuje jeden z nejpůvabnějších úseků klasické hřebenovky až na Soláň, místa milovaného malíři a básníky. Po krátkém velmi strmém sestupu nás čeká pohodlný úsek podél potoka Raťkov k rodovému shluku usedlostí Országů, jedné z nejvýznamnějších památek lidové architektury u nás vůbec.
MAPA
Velké Karlovice*** patří k nejrozlehlejším obcím u nás (82 km2) - hlavní část se sice soustřeďuje v údolí Vsetínské Bečvy, ale stejně tak do katastru obce patří řada půvabných osad poetických názvů (Bzové, Jezerné, Léskové, Miloňov, Podťaté, Pluskovec, Tísňavy) ve vedlejších údolí i pasekářské usedlosti vybíhající vzhůru do kopců. Obec se tak prostírá v nadmořské výšce od 500 do 1024 m.
FOTO 1
Vznikala na přelomu 17. a 18. stol. v poněkud nejisté době, kdy si na území činila nárok tři panství: Vsetín, Rožnov pod Radhoštěm a Považská Bystrica. Do doliny zv. Urgantina přišlo údajně prvních šest valašských rodin již v době třicetileté války. V r. 1714 rožnovský majitel panství Karel Jindřich ze Žerotína založil obec, pojmenovanou po něm Karlovice, sídlo portášů. V r. 1774 byla část obce odtržena a připojena ke vstínskému panství - ta se nazývala Malé Karlovice, zbývající část se jmenovala Velké Karlovice. Na loupežné výpravy se sem často vydávali zbojníci ze slovenské strany, ostatně uherští feudálové si činili nárok na území až k Bečvě. K největší srážce došlo v r. 1733 na Machůzkách v prostoru dnešního kempu - střetnutí si vyžádalo 13 mrtvých. Hranice mezi Královstvím českým (Moravou) a Uhry byla definitivně vytyčena v r. 1734. Pomoc při ostraze hranic a další služby (doprovod vojenských jednotek, eskortování zločinců, hledání zbojníků) vykonávali portáši - Valaši, kteří nastoupili do císařských služeb. K nejslavnějším karlovickým portášům patřil Jan Stavinoha, purkmistr, který v r. 1817 vydal Rejstřík portášů. V letech 1746-51 se místní obyvatelé připojili k povstání na rožnovském panství. V r. 1831 vojáci, portáši i normální obyvatelé vytvořil ochranný kordón na hranici s Uhry, aby zabránili šíření asijské cholery. Tehdy se také stavěly strážné budky - čartáky. Již v 16. stol. existovala údajně první sklárna. V 18. stol. v údolí Pluskovec zahájila provoz panská salajkárna (výrobna potaše), v r. 1764 v Leskovém dílna na šňupavý tabák a v 19. stol. zahájily činnost sklárny Františčina a Mariánská huť v Leskovém (viz str. 43).
FOTO 2
V r. 1908 zasupěl první vlak na železniční trati ze Vsetína do Velkých Karlovic - romantiku této železnice můžeme okusit i dnes. V r. 1926 zahájila provoz velká pila. V září a říjnu 1944 se v okolí odehrávaly velké boje partyzánů s fašisty. Po některých akcích (28. 9. výbuch miny v horní škole, obsazené německými vojáky) přišel 29. 9. do obce K. H. Frank a nařídil zatýkání, 23. 11. byl popraven Dobromil Kovář. Dnes 28. 9. přešli partyzáni bez boje sedlem Lemešná - Pindula, bojovalo se u křižovatky U tabulí a v sedle pod Lemešnou. V r. 1966 byly sloučeny Velké a Malé Karlovice.
FOTO 3
Nádhernou stavbou lidové architektury je dřevěný roubený farní kostel P. Marie Sněžné (1), postavený karlovskými tesaři pod vedením Jana Žáka z Hážovic v letech 1752-54 na půdorysu řeckého kříže. Při spojování trámů byly namísto hřebíků použity dřevěné klíny. Areál, který najdeme pár kroků od žel. zastávky hned u trati, doplňuje roubená fara s chlévem, dále kamenný kříž z r. 1819 doplněný litinovým tělem Krista. Východně od kostela jsou boží muka se sochou P. Marie z r. 1780.
FOTO 4
V sousedství svatyně jistě nepřehlédneme Kupecký dům čp. 267, částečně zděný a částečně roubený z r. 1813, s mansardovou střechou a ozdobnými dřevěnými štíty, s plackovou klenbou s lunetami v přízemí. Dnes je v objektu Karlovské muzeum s exponáty, dokumentujícími způsob života místních lidí v minulých staletích - spatříme tu mj. zemědělské asalašnické nářadí, nástroje ke zpracování vlny, lnu nebo ovčího sýra, lidové kroje, kresby, fotografie, sklářské výrobky z Františiny a Mariánské huti i originální betlém od Josefa Kacerleho. (Otevřeno: květen - září 9-17 h, říjen - duben pro předem ohlášené skupiny, tel. 0657644019.) V Miloňovkách je židovský hřbitov ze druhé poloviny 19. stol. s hrobkou zakladatele sklárny Salomona Reicha. Na okolních stráních je řada lyžařských vleků a sjezdové tratě v délce 250 až 1100 m, od lehkých až po středně náročné. V obci je koupaliště a dostihová dráha (známá je hlavně stáj Valencio) - pojmenovaná podle vítěze Velké pardubické.
FOTO 5
(Ubytování, stravování, občerstvení: hotely Pod Javorem, Galík, Kratochvíl, Lanterna 7-22, Miloňov - PS Zlín, Potocký, Tatra, Telefonic, penziony Polanský - Kučera, Šindelář, Tabačka 8-13 a 17-20, Miloňov 8-20, Na Pluskovci, Ski ranč, camp Machůzky, restaurace U muzea PO 9-21, PÁ-SO 9-22, NE 9-21, Zubřík-Dvořák.)
FOTO 6
Od Karlovského muzea to máme jen pár kroků po silničce do středu obce k památníku padlých partyzánů. Sledujeme zelenou turistickou značku, která mírně stoupá po silnici kolem kaple sv. Jana do Jezerného. Nepřehlédneme rozcestí (2), z něhož pokračujeme vedlejší komunikací mírně vpravo z hlavní silnice lesem podél Jezerního potoka.
FOTO 7
Míjíme několik rekreačních chat, vlevo ve stráni statek. Za zákazem vjezdu (až sem se dá dojet autem) se zpevněná komunikace zatočí lesem a vystoupá k několika stavením. Hned za nimi se zatřpytí hladina Jezera* (3). Vodní plocha vznikla přehrazením potoka při sesuvu půdy - inspiraci tady našel Karel Jaromír Erben, jeho pověst Karlovské jezero najdeme v Národních pohádkách. Vodní plocha prý bývala v minulosti podstatně větší. Říká se, že se v jezeře rodili a žili draci do té doby, než se jednomu čaroději s pomocí místního chalupníka povedlo příšery odvést. Balvany, roztroušené kolem, nesou stopy čertových drápů - to podle jiné pověsti zkoušel pekelník odvést vodu ke svému mlýnu...
FOTO 8
Za Jezerem je rozcestí, nás čeká ta nejméně pohodlná střední cesta - velmi strmě stoupáme lesem. Není to dlouhý, ale určitě nejobtížnější úsek našeho putování. Vyhoupneme se na horskou louku, míjíme osamělou usedlost a pohodlně dospějeme k rozcestí Pod Kotlovou. Zatočíme vlevo po červené značce, sledující hlavní hřeben Vsetínských vrchů (popis tohoto úseku na str. 13). Míjíme nádhernou valašskou usedlost*, střídavě lesem a po loukách, provázeni dalekými výhledy, dále lyžařský areál na Soláni, jdeme k oblíbenému Valašskému šenku (podrobný popis Soláně na str. 14).
FOTO 9
Kopci (869 m) se říkalo Valašský Olymp - vždyť právě tady se scházely nejvýznamnější osobnosti nejen moravského výtvarného umění (Jan Kobzáň, Alois Schneiderka, František Podešva, Karel Hofman). Řada obrazů je vystavena ve Valašském ateliéru U Hofmanů (otevřeno: SO, NE 10-18 h) vlevo od naší cesty těsně před tím, než vyjdeme z lesa.
FOTO 9
Od Valašského šenku** (4) scházíme po červené značce k silnici v sedle Čarták (viz str. 14) a na rozcestí vybereme žlutou značku. Mírně stoupáme do kopce, rozejdeme se s červenou trasou a pak velmi prudce klesáme do údolí - za sucha to je dobré, to se jen připomenou naše kolena, ale za mokra si musíme dávat hodně pozor. Pěšina nás "vyplivne" na širokou zpevněnou komunikaci u turistického orientačního místa Raťkov, potoky (5).
FOTO 10
Mírně klesáme tichým údolím potoka Raťkova*, plynoucího do náruče Vsetínské Bečvy. Dorazíme k prvním stavením, využívaným z větší části k rekreaci (vlevo ubytování: privat). Auta, parkující u Valašského šenku (stravování: PO-ČT 11-22, PÁ, SO 11-23 h), nás upozorní, že jsme v nejnavštěvovanější části údolí. Občerstvíme se v příjemném stylovém prostředí, ale za tou největší atrakcí popojdeme ještě pár kroků - vlevo od silničky je unikát lidové architektury, jistě jeden z nejcennějších u nás. Stojí tady valašský rodový shluk 21 usedlostí Országů***, sestávající z obytných chalup a hospodářských budov a zařízení (stodoly, seníky, sklípky, studny). Roubené stavby tady vznikaly postupně od 18. stol., některé objekty sem byly přeneseny (z Martiňáku, Študlova, Stanovnice), uvažovalo se dokonce o zřízení skanzenu. K tomu nedošlo, areál zůstal ve své přirozené podobě, řada objektů ovšem dost zchátrala.
FOTO 11
Silnička nás vede dál podél potoka, k širší komunikaci - po ní zatočíme vlevo přes most k hlavní silnici a autobusové zastávce v centru Karolinky*.
FOTO 12
Obec vznikla v r. 1949 oddělením od Nového Hrozenkova. Původně tady existovala dělnická osada kolem skláren (Karolinina huť), založených v r. 1862 Šalomonem Reichem (Karolina se jmenovala jeho manželka). V Karolinině huti se vyrábělo lisované, broušené a od r. 1888 také leptané užitkové sklo, především nápojové. Objekt sklářského závodu stojí v centru obce. Kulturní dům byl v r. 1956 vyzdoben dvoubarevným sgrafitem na průčelí od F. Podešvy. V r. 1951 byla obec přejmenována na Karolinku, v r. 1998 byla povýšena na město.
FOTO 13
(Ubytování, stravování: penzion Karolinka, hotel Koník PO-ČT, NE 11-24, PÁ, SO 11-02 h, restaurace Budvarka PO 11-17, ÚT-PÁ 10-17, SO, NE 10-13 h, cukrárna ÚT-SO 9-17, NE 10-17 h.) Z křižovatky v centru Karolinky pak pokračujeme k železniční stanici, případně se můžeme i autobusem vrátit do Velkých Karlovic.
Zveřejněno 28.01.2003 v 17:03 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba