KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
JIŽNÍ ČECHY
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
 
Království perníku

FULNEK
Obecně závazná vyhláška č. 2/1998

o systému sběru, třídění a zneškodňování komunálních odpadů vznikajících na území města Fulneku.
Městské zastupitelstvo ve Fulneku schválilo na svém mimořádném zasedání dne 4. 2. 1998 v souladu s ustanovením § 36 odst. 1 zákona ČNR č. 367/90 Sb., o obcích, ve znění pozdějších změn a doplňků a ustanovení § 9 a § 10 zákona č. 125/97 Sb., o odpadech tuto obecně závaznou vyhlášku.
Čl. 1
Účel vyhlášky a subjekty, na něž se vyhláška vztahuje

1. Tato vyhláška je závazná pro všechny fyzické osoby, které mají na území města trvalé nebo přechodné bydliště a pro další osoby, které se na území města zdržují.
2. Účelem vyhlášky je stanovení systému města při nakládání s komunálním odpadem na území města Fulneku (dále systém města) a předcházení vzniku nepovolených (černých skládek a udržení čistoty města. Komunálními odpady se pro účel této vyhlášky rozumí odpady uvedené v článku 2 této vyhlášky.
3. Vyhláška se vztahuje na fyzické osoby - občany (dále jen "producenti"). Právnické osoby a fyzické osoby oprávněné k podnikání, při jejichž činnosti vznikají na území města níže popsané druhy odpadů (dále jen "původci"), mohou využít systém sběru, třídění, využívání a zneškodňování komunálních odpadů stanoveného městem na základě písemné dohody s městem.

Čl. 2
Vymezení základních pojmů

1. Odpad je movitá věc, která se pro vlastníka stala nepotřebnou a vlastník se jí zbavuje s úmyslem ji odložit nebo která byla vyřazená na základě zvláštního právního předpisu.
2. Komunální odpad je veškerý odpad vznikající na území obce při činnosti fyzických osob, pro kterou nejsou právními předpisy stanovena zvláštní pravidla nebo omezení, s výjimkou odpadů vznikajících u právnických osob nebo fyzických osob oprávněných k podnikání. Komunální odpad je také odpad vznikající při čištění veřejných komunikací a prostranství, při údržbě veřejné zeleně včetně hřbitovů.
3. Nebezpečný odpad je takový odpad, který má alespoň jednu nebezpečnou vlastnost dle přílohy č. 2 zákona č. 125/1997 Sb. (např. baterie, zbytky barev, akumulátory, zářivkové trubice, upotřebené motorové oleje, atd.).
4. Objemný odpad je takový odpad, který svým charakterem je odpadem komunálním, ale k jeho sběru nelze použít běžné nádoby - důvodem mohou být jeho rozměry, materiál odpadu, nebo jeho nebezpečné vlastnosti (např. lednice, nábytek, pračky, pneumatiky, atd.).
5. Původcem odpadů je právnická osoba, pokud při její činnosti vzniká odpad, nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, při jejíchž podnikatelské činnosti vzniká odpad. Pro komunální odpad vznikající na území obce, který má původ v činnosti fyzických osob a na něž se nevztahují povinnosti původce, se za původce odpadu považuje obec. Obec se stává původcem komunálního odpadu v okamžiku, kdy fyzická osoba odloží odpad na místě k tomu určeném. Město se současně stane vlastníkem tohoto odpadu.


Čl. 3
Všeobecné povinnosti

1. Každý je povinen předcházet vzniku odpadů, omezovat jejich množství a nebezpečné vlastnosti.
2. Odpady lze podle tohoto zákona upravovat, využívat nebo zneškodňovat pouze v zařízeních, místech a objektech k tomu určených. Při této činnosti nesmí být ohrožováno nebo poškozováno životní prostředí a nesmí být překročeny limity znečištění stanovené zvláštními předpisy.
3. Původce odpadu se může odpadu zbavit pouze způsobem, který je v souladu se zákonem 125/1997 Sb., o odpadech. Na každého, kromě přepravce a dopravce, kdo převezme odpady od původce, přecházejí povinnosti původce.
4. Producenti - občané jsou povinni komunální odpad odděleně shromažďovat, třídit a předávat k využití a zneškodnění podle systému stanoveného obcí, pokud neprokáží, že tento odpad využili sami nebo sami zneškodnili v souladu se zákonem a zvláštními právními předpisy.
5. K podnikání v oblasti nakládání s komunálním odpadem je třeba vždy souhlasu města, které rovněž stanoví podmínky, za kterých může být souhlas k podnikání s komunálním odpadem udělen.


Čl. 4
Povinnosti vlastníka nemovitosti

Vlastník nemovitosti je povinen:
1. určit stálé stanoviště sběrných nádob nebo uzavřít písemnou dohodu s jiným vlastníkem o umístění těchto nádob na jeho nemovitosti,
2. udržovat čistotu na stanovišti sběrných nádob,
3. zajistit sběrné nádoby tak, aby nezpůsobovaly estetické a hygienické závady, neomezovaly ani neohrožovaly bezpečnost silničního provozu ani bezpečnost osob,
4. provádět úhrady cen za svoz, třídění a zneškodnění kom. odpadu ve stanovené výši a ve stanovených termínech,
5. zajistit si nádoby na kom. odpad formou pronájmu nebo nákupem vlastní nádoby,
6. v případě, že bude docházet k přeplňování nebo odkládání odpadu mimo sběrné nádoby, zajistí vlastník navýšení počtu nádob,
7. pokud fyz. osoba využije nebo zneškodní odpad sama, prokáže tuto skutečnost na požádání pověřeného pracovníka obce (dokladem o odevzdání odpadu, popř. čestným prohlášením),
8. udržovat a provozovat žumpy a septiky v řádném stavu, zejména dbát na jejich těsnost a nepřeplňování a objednat si včas jejich vyvážení.


Čl. 5
Nakládání s komunálním odpadem

Pro nakládání s komunálním odpadem (tj. jeho shromažďování a třídění) jsou občanům k dispozici tyto svěrné nádoby a zařízení:
a) sběrné nádoby (popelnice) slouží k ukládání zbytkového odpadu po vytřídění, (smetí, popel, saze, nevratné obaly z domácností, kuchyňské odpady),
b) na obcích a ve městě jsou rozmístěny nádoby na separovaný odpad tohoto charakteru:
* barva zelená - sklo
* barva žlutá - plasty.
Do těchto nádob je zakázáno odkládat jiný odpad, než pro který jsou určeny.


Čl. 6
Sběr nebezpečného a objemného odpadu

Sběr nebezpečného a objemného odpadu bude prováděn formou mobilního svozu dle požadavku občanů a finančních možností Města Fulnek, minimálně jedenkrát ročně. Toto bude zajištěno vyhlášením sběrové soboty obvyklým informačním způsobem. Odpady se budou odevzdávat osádce svozového vozidla pouze v době, kdy vozidlo stojí na zastávce pravidelného mobilního sběru odpadů a za stanovených podmínek.


Čl. 7
Nakládání se stavebním odpadem

Stavební odpad, vzniklý při stavební činnosti občanů popř. právnických nebo fyzických osob oprávněných k podnikání, bude odkládán do velkoobjemových kontejnerů oprávněné osoby, které budou odvezeny na náklady fyzické osoby (občana), právnické nebo fyzické osoby oprávněné k podnikání na řízenou skládku. Tímto se nevylučuje možnost zajistit si odvoz tohoto odpadu a uložení na řízené skládky vlastními prostředky, popř. jiným způsobem. V případě fyzických osob se stanovený způsob netýká drobných stavebních úprav, které nepodléhají stavebnímu řízení.


Čl. 8
Nakládání s odpadem z čištění komunikací, údržby veřejné zeleně a hřbitovů

Odpad bude ukládán pracovníky oprávněné osoby do mobilních kontejnerů a poté ukládán na skládku.


Čl. 9
Zakazuje se:
1. odkládat odpady jinak, než je uvedeno v této vyhlášce nebo vytvářet nepovolené skládky odpadu,
2. dávat do sběrných nádob na domovní opad žhavý popel, hořící látky, látky tekuté, látky snadno se vypařující, látky žíravé, snadno zápalné, výbušné, dehet,
3. využívat sběrných nádob k jiným účelům a ukládání jiných odpadů, než pro které jsou určeny,
4. zapalovat odpad ve sběrných nádobách,
5. odpad ze septiků a žump volně vylévat nebo zneškodňovat jiným způsobem, než je stanoveno v této vyhlášce nebo jinými obecně závaznými právními předpisy (v letních měsících tyto jiné předpisy umožňují např. rozprášením).


Čl. 10
Cena za svoz, třídění a zneškodňování kom. odpadu a její úhrada

1. Cenu za odvoz sběrných nádob platí producenti (občané) obci, která hradí oprávněné osobě náklady za svoz, třídění a zneškodňování odpadu.
2. Úhrada se provádí zakoupením paušálního žetonu nebo známky na jednotlivý odvoz u pověřeného pracovníka před využitím služby.


Čl. 11
Kontrolní činnost a sankce

1. Kontrolou plnění povinností uložených touto vyhláškou jsou pověřeni pracovníci města. Tyto osoby jsou oprávněny požadovat od fyzických osob prokázání toho, jak s komunálním odpadem naložily.
2. Město může ukládat pokuty fyzickým osobám na neplnění povinností vyplývajících z obecně závazné vyhlášky, a to podle zákona 200/1990 Sb., o přestupcích ve znění pozdějších změn a doplňků.
3. Město může ukládat pokuty fyzickým a právnickým osobám oprávněným k podnikání, kteří neplní povinnosti vyplývající z obecně závazné vyhlášky nebo nemají zajištěné využití nebo zneškodňování odpadů, a to podle zákona 125/1997 Sb. o odpadech.


Čl. 12
Účinnost

Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem vyhlášení.
Vyhlášena dne 5. 2. 1998
Jan Blaheta,v.r.
starosta


Josef Pavlíček,v.r.
zástupce starosty
DALŠÍ INFORMACE: Fulnek
Zveřejněno 05.02.1998 v 18:30 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba