STŘEDOVĚKÁ ROSA MYSTICA NA HUKVALDECH
tisková zpráva
Nevšední hudební zážitek slibuje sobotní koncert Scholy Gregoriany Pragensis pod uměleckým vedením Davida Ebena, který se uskuteční v 18.00 hodin v rámci letošního XVIII. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy v kostele sv. Mikuláše v Rychalticích.
Pod názvem Rosa Mystica - mariánská úcta ve středověkých Čechách uvede tento soubor program, který je věnován středověké duchovní hudbě inspirované mariánským kultem.
Mariánská tematika je zde jednotícím prvkem, poskytujícím jedinečnou příležitost projít celým spektrem rozmanitých forem od "klasických" zpěvů gregoriánského chorálu až po duchovní písně a polyfonní kompozice.
První část koncertu je věnována nejstaršímu, tzv. "starému fondu" gregoriánského chorálu. Ve 14. století prochází Evropou nová vlna mariánské zbožnosti, která se výrazně projevila i v českých zemích. K velkým mariánským ctitelům patřili např. král Karel IV. nebo arcibiskup pražský Arnošt z Pardubic. Popularita mariánského kultu podnítila i silnou vlnu tvořivosti v oblasti duchovní hudby. Zpěvům tohoto období je věnována druhá část programu.
V dalších částech koncertu zazní hudební ukázky ze 14. století, kdy vznikaly nové mariánské svátky a k nim i příslušný liturgický repertoár, nebudou však chybět ani duchovní písně (cantiones). Schola Gregoriana Pragensis uvede také ukázky z tvorby jedné z významných osobností 14. století - arcibiskupa Jana z Jenštejna a v závěrečné části koncertu zazní rovněž některá díla teprve nedávno objeveného skladatele Petra Wilhelmi de Grudencz - mimořádně kvalitního autora polského původu, jenž pobýval v Čechách v 15. století.
Schola Gregoriana Pragensis byla založena Davidem Ebenem v roce 1987. Její zakladatel absolvoval na pařížské konzervatoři obor "dirigování gregoriánského sboru" a v následující sezóně působil jako dirigent Choeur Grégorien de Paris. Schola Gregoriana Pragensis se intenzivně věnuje nahrávání a často koncertuje doma i v zahraničí (Itálie, Španělsko, Francie, Belgie, Nizozemí, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Norsko, Švédsko, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Izrael a Japonsko). CD nahrávky souboru již získaly řadu ocenění doma i v zahraničí (Choc du Monde de la Musique, 10 de Répertoire, "Zlatá Harmonie" za nejlepší českou nahrávku roku).
Práce souboru se soustřeďuje jednak na sémiologickou interpretaci gregoriánského chorálu podle nejstarších notových pramenů z 10. až 11. století, jednak na uvádění gregoriánských zpěvů vlastní české chorální tradice včetně rané polyfonie. Díky intenzivnímu studiu středověkých pramenů zaznívá v programech Scholy Gragoriany Pragensis i řada unikátních nově objevených skladeb ze 13.-15. století.
Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)
SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY
Zveřejněno 14.07.2011 v 10:45 hodin