KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
JIŽNÍ ČECHY
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Muzeum Těšínska připravilo výstavu o zámku v Ropici

Výstava Zámek v Ropici, jejíž vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 14. ledna 2010 v 17 hodin ve výstavní síni Muzea Těšínska v Českém Těšíně, ul. Pražská 3/14. Výstava potrvá do 2. května 2010.
Zámek v Ropici je u konce své existence. Díky nedostatečné péči, vandalským nájezdům i více jak šedesát let zanedbávané údržbě dospěla zcela zdevastovaná stavba ke svému zániku - 22. června 2009 se zřítilo hlavní průčelí a kdysi reprezentativní zámek v romantickém přírodním prostředí se definitivně změnil ve zříceninu. Uzavírá se tak historie sídla, jehož základy sahají hluboko do 15. století.

Proto se rozhodlo Muzeum Těšínska připomenout veřejnosti historii a význam této památky v rámci Těšínského Slezska prostřednictvím výstavy ve Výstavní síni Muzea Těšínska v Českém Těšíně, Pražská ul. 3/14 (za budovou Městského úřadu, objekt bývalé speciální školy). Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 14. ledna 2010 v 17 hodin. Výstava potrvá do 23. května a bude na ni možno shlédnout mj. autentické části zámeckého mobiliáře z Ropice, portréty držitelů zdejšího panství, torzo ropické zámecké knihovny, fotografie a jiné dokumenty vztahující se k této památce.
Ropice
Obec Ropice je v písemných pramenech poprvé zmíněna v soupisu desátků vratislavského biskupství pořízeného někdy kolem roku 1305. Ve středověku a v raném novověku ji drželi Sobkové z Kornic, kteří zde měli své rodové sídlo. V roce 1676 prodal Rudolf Sobek ropický majetek Maxmiliánu Pröcklovi z Procksdorfu a od něj ho v roce 1700 koupil Filip Saint Genois d' Anneaucourt. Pod správou tohoto rodu byla tvrz v průběhu 18. století přestavěna na barokní zámek. Další velkou kapitolu v historii zámku napsali Celestové. Na základě kupní smlouvy přešel zámek i s přilehlým hospodářstvím v roce 1785 z rukou rodu Saint Genois na Celesty z Celestinu. Baron Karel Celesta s manželkou Gabrielou pokračovali v budování panství. Formovali zdejší společenský život, podporovali zavádění nových poznatků do hospodaření, v postavení mecenášů financovali rozvoj vzdělanosti. Zůstali však bezdětní, a tak když paní Gabriela zemřela, ropický majetek odkázala svým příbuzným Spensům z Bodenu. Spens-Bodenové, kteří Ropici získali v roce 1816, byli de facto i posledními zdejšími aristokraty. Přinesli na panství řadu změn, v polovině 19. století zde vytvořili obdivovaný a hojně navštěvovaný společenský salón.
Smrtí barona Emanuela Spen-Bodena (*18. 11. 1831 Ropice, †23. 2. 1926 Ropice) se historie tohoto nevšedního panského sídla pomalu uzavírá. Posledním šlechtickým majitelem panství se stává jeho adoptivní syn Hermann Küenburg.
Hrabě Hermann von Küenburg-Spens (*10. 5. 1868 Brantice, †30. 7. 1942 Ropice) byl v roce 1926 adoptován svým bezdětným strýcem (matčiným bratrem). Ke svému jménu tehdy připojil jméno baronů Spensů a na základě rodinné dohody zámek se statkem zdědil.
Po jeho smrti v roce 1942 (i on zemřel bezdětný) přešel majetek do správy tehdejší německé říše. Na konci války, v roce 1945 byl zámek včetně přilehlého statku jako německý majetek konfiskován, inventář vyvezen (jen malá část původního vybavení se dostala do sbírek Muzea Těšínska) a zámecký komplex sloužil státnímu statku; byla zde zřízena správa statku a byty zaměstnanců.

Hospodaření státního statku i změna vlastníka po roce 1989 však zámek osudově poznamenala. Celý komplex byl i s přilehlými pozemky v rámci restitucí vydán Pozemkovým fondem ČR jako náhrada novým majitelkám s ujištěním, že existuje zájemce, kterému mohou zámek prodat. Následné střídání vlastníků a jejich nezájem o údržbu objektu i celého areálu vedou k jeho neodvratné zkáze.

V ropickém zámeckém parku se dodnes zachoval pomníček nad psím hrobem. Jedná se o jednoduchý komolý jehlan vysoký 75 cm, na kterém je vytesáno jméno FINGAL. Říká se, že šlo o většího loveckého psa. Náhrobek byl už nesčetněkrát povalen, zatím se však vždy našel někdo, kdo trávou zarostlý pomníček znovu postavil.

V rámci výstavy Zámek v Ropici se uskuteční také stejnojmenná přednáška PhDr. Jiřiny Pavlíkové, autorky výstavy, ve čtvrtek 28. ledna v 16 hodin.

PhDr.David Pindur
zástupce ředitele
Muzeum Těšínska
737 01 Český Těšín
tel.: +420 558 761 216
fax: +420 558 761 223

DALŠÍ INFORMACE: Ropice
Zveřejněno 06.01.2010 v 23:45 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba