KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
JIŽNÍ ČECHY
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Chanovický betlém

Neděle 21. prosince - středa 31. prosince 2008 ve skanzenu v Chanovicích
Zámek a skanzen Chanovice
Chanovický betlém - Slavnostní představení betlému sochaného v životní velikosti
Sobota 20. prosince 2008 v 18.00 hodin
Vstupní usedlost skanzenu v Chanovicích
Představení autora
Kulturní program
Vstupné 25,- Kč

Nabídka prohlídky s výkladem průvodce:
Pro školy:
úterý 16. prosince - pátek 19. prosince 2008
9.00 - 13.00 hod.
Rezervace na tel. Čísle 736 323 525, 721 721 908
Pro veřejnost:
neděle 21. prosince - středa 31. prosince 2008
10.00 - 15.00 hod.
Vstupné: plné 20,- Kč, snížené 10,- Kč
O Chanovickém betlému
Myšlenka na zrození Chanovického betléma vznikla během V. ročníku Dne řemesel, tedy přesně v sobotu 7. července 2007. Tehdy jeho pozdější spolutvůrce a autor Ivan Šmíd přijel poprvé na krajskou přehlídku řemeslných dovedností nejen se záměrem prezentace řezbářské výroby velkých dřevěných plastik, ale také s úmyslem zhotovení sochy sv. Josefa, patrona dřevořemeslníků a v případě skanzenu také ochránce Expozice lidové architektury.
Ivan Šmíd na plastice sv. Josefa pracoval několik dní před sobotním Dnem řemesel a při tomto svátku řemeslných dovedností se mu ji podařilo během dne dokončit. Zbyl ještě jeden dvoumetrový dubový špalek a něco času: ... v tom okamžiku ožila opět touha po vzniku originálního, zvláštního, obdivovatelného regionálního betléma ... možná krůček k realizaci snu ... nutno ale rychle přesvědčit autora - sochaře, že nejde o práci jen na dnešek a několik dalších dnů, ale že se bude muset do Chanovic také vracet.

Ivan Šmíd jezdil do Chanovic několikrát během kalendářního roku 2007 a 2008, a to vždy při příležitosti konání akcí, kdy jsou veřejnosti prezentovány některé projevy tradiční lidové kultury (třetí květnová sobota - den zaměřený na propagaci některého řemeslného druhu nebo dovednosti; první červencová sobota - Den řemesel, přehlídka řemeslných dovedností Plzeňského kraje; první říjnová sobota - den pokrmů tradiční české kuchyně). Při těchto příležitostech jsou vystavovány již hotové figury betléma a Ivan Šmíd pracuje na dalších dle předem konzultovaného záměru. Předpokládáme, že "Chanovický betlém" bude mít kolem 30 figur a jeho definitivní expoziční umístění bude ve stodole Expozice lidové architektury, která bude do skanzenu přemístěna z Příkosic na Rokycansku.
Sv. Rodina a jeden z králů byl navíc již vystavován ve vstupní hale hlavní budovy klatovského muzea o Vánocích 2007 a je velmi pravděpodobné, že bude celý betlém v Klatovech představen ještě jednou - o Vánocích 2009, než získá své definitivní místo v chanovickém skanzenu.

V období letošních předvánočních dnů bude v chanovickém skanzenu slavnostně zpřístupněno dosavadní dílo "Chanovický betlém" Ivana Šmída, které čítá již devatenáct figurálních plastik v životní velikosti: kromě sv. Rodiny zde uvidíme trojici králů, dále dvojici andělů, nezbytného pastýře s ovcemi a zatím osm darovníků, často řemeslníků nebo muzikantů.
Výstavu popsaného betléma doplňují tři ukázky dobového zdobení vánočního stromku na české vesnici od poloviny 19. století.

Mgr. Luboš Smolík

Ivan Šmíd - O autorovi Chanoviského betlému
Ivan Šmíd se narodil v roce 1961 a v současné době žije v Nepřívěci, malé vesničce v Českém ráji, nedaleko hradu Kost. Kromě umělecké a uměleckořemeslné práce v ateliéru své roubené chalupy se účastňuje mnoha sympozií a řemeslných přehlídek po celé České republice (2000 - 2008). Z jeho tvorby bylo uspořádáno kolem patnácti samostatných výstav 1998 - 2008), dále se I. Šmíd zúčastnil asi dvaceti společných výstav.
Zhruba do svých třiceti let se Ivan Šmíd aktivně zabýval sportem. Dosáhl v něm i několika výrazných úspěchů, jako např. v atletice a lyžování (základní vojenskou službu strávil v armádním atletickém oddíle v Klatovech).

Již v 80. a 90. letech se zabýval i výtvarnou činností (malování, kresba, fotografování, práce se dřevem), plně se jí věnuje až od konce 90. let.
Volná tvorba Ivana Šmída zahrnuje díla tvořená výhradně srdcem, fantazií, pocity nebo emocemi. Jsou skutečným projevem umělcovy duše. Před započetím práce udává někdy i kmen stromu nebo kus dřeva budoucí podobu; rozmanitost přírody ukrývá originální tvary a tajemství budoucích uměleckých děl. V této skupiny za velmi zdařilá považuje autor např. plastiku Jidáše, dále díla s názvy Pokora, Láska, Dialog, Svatý Ivan, Madona, Kristus a také méně známou sochařskou tvorbu z pískovce: Hlava, Kristus, Poutník.
Práce se dřevem je pro Ivana Šmída denním chlebem. Zaujme-li někoho tvorba autora a má-li zájem o jeho dílo, je obvykle sjednána schůzka s tím, že I. Šmíd navrhne nejideálnější podobu sochy či uměleckého prvku pro vybraný interiér nebo exteriér. Při zpracování návrhu pak vychází, jak sám často uvádí, z energie daného místa, celkového dojmu a vzhledu místa. Známé ukázky tohoto díla se nacházejí např. u Penzionu Bugár na Lipně (Bez názvu), ve smuteční síni ve Volarech (Pieta), v Holešovicích (Sv. Florián, Kristus), v Tažovicích (Sv. Florián), v Dolní Branné (Krakonoš), v Pekle u Nového Města nad Metují (sousoší Čerti I., sousoší Čerti II), betlémy v Janově nad Nisou a v Chanovicích.
Ve své tvorbě se Ivan Šmíd vrací i k tradičním vzorům výroby ze dřeva pro každodenní potřeby člověka jako je nádobí, nářadí a také předměty s uměleckými prvky a zdobením (úly, zvoničky, boží muka, erby apod.). Uvedené výrobky jsou spíše uměleckořemeslného charakteru a stávají se uměleckým a dekorativním vybavením interiérů domácností, popř. rekreačních objektů.
Za nejzdařilejší a nejzajímavější zakázky považuje Ivan Šmíd následující díla: plastika Ukřižovaný, kaple Kongregace Sv. Karla Boromejského, Moravské Budějovice; plastika Marie, umístěna tamtéž; plastika Ondráš, recepce hotelu Prosper v Čaladné; soubor Rodinný dialog, Hodonín; Loučenský betlém, osada Loučná, Obec Janov nad Nisou; plastika Rodina, areál dětské ZOO v Ludwigshafenu, SRN; Semtínská madona, Správa CHKO Český ráj v Turnově; Strážce pramenu, Prameny u Lázní Sedmohorky; dvojice plastik Křemílka a Vochomůrky v areálu mateřské školy v Soběslavi.

Zpracováno podle webových stránek Ivana Šmída.
/Mgr. Luboš Smolík/

Zámek a skanzen Chanovice
Informace:

Petr Klásek
Obecní úřad, tel. 376 514 353, obec.chanovice@email.cz
Internet: www.chanovice.cz
IC, tel. 376 514 164
obec.chanovice@email.cz
ic.chanovice@email.cz

Mgr. Luboš Smolík
ředitel Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech
Hostašova 1, 339 01 Klatovy IV.
Tel.: 376 326 362, 737 061 235
Fax: 376 316 011
E-mail: muzeum.klatovy@tiscali.cz
www.muzeum.klatovynet.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Zámek Chanovice
Zveřejněno 18.12.2008 v 20:24 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba