Literární hostina v knihovně se vydařila
Nastal podzim, který má, jako každá roční doba, své kouzlo. Nahradil horké letní dny příjemnějšími, kdy sluníčko hřeje, ale už nepálí.
Přinesl s sebou babí léto, které potěší duši. Obtěžkal zahrady a sady poslední úrodou, zabarvil plody a ovoce zralými barvami. Nechal naposled rozkvést louky ocúny, sedmikráskami a ostatními podzimními květy, obdařil lesy houbami. Ukázal nám také svou druhou, nevlídnou tvář, větrnou a deštivou. I ta však k němu patří. Pak tento mocný čaroděj mávl svou kouzelnickou hůlkou a znovu změnil tvářnost krajiny. Listí na stromech začalo usychat, zbarvené dozlatova, ruda a jiných výrazných barev vytvořilo v korunách stromů pestrou paletu, lahodnou pro oko a po opadnutí na zemi pestrobarevný koberec. Žloutnoucí travou a uvadajícími květy nás upozornil, že příroda se začíná připravovat na odpočinek a pro novou dobrou úrodu jí musíme pomoci ošetřením půdy, luk, stromů a keřů.
Už jen vzácně se objevuje dým a vůně pálené bramborové natě a sporadicky na obloze vznášející se draci, soutěžící s plujícími mraky, což hlavně dříve neodmyslitelně patřilo k poezii podzimu.
Do této podmanivé scenérie a přípravy přírody na zimní spánek, kdy podzim ukrajuje dne a přidává noci a vytváří tak delší večery s větším prostorem pro posezení s knihou, je zasazen celorepublikový Týden veřejných knihoven. Ten letošní byl pojat netradičně jako knihovnická bašta a inspiroval Městskou knihovnu sestavit v týdnu od 1. 10. do 7. 10. čtenářské menu lákavých pořadů.
Jedním z nich bylo i tradiční veřejné čtení s názvem Literární hostina, jež bylo zahájeno ve středu 3. 10. dopolední četbou žáků Základní školy Vlára a studentů Gymnázia J. Pivečky. Tato akce pokračovala stejnojmenným literárním večerem pro veřejnost v 18. 00 hodin v městské knihovně. Shromáždilo se zde něco přes dvacet příznivců četby, z nichž většina měla připraven úryvek ze svého oblíbeného literárního žánru. Zajímavými ukázkami přispěli: Ladislava Barošová s dcerou Silvií, Ing. Jiří Pšenčík, Ing. Leopold Lezna, Mgr. Marie Pazourková, Ivana Čížová, Věra Urbanová, Mgr. Anna Jordánová, Ing. Vojtěch Malík, Vlastimil Saňák s dcerou Bárou a Anna Zouharová. Bylo vidět, že každý čtenář věnoval výběru svého příspěvku, ať již šlo o souvislý článek, či jen vybrané stati, nebo věty, velkou péči, aby zaujal ostatní, přinesl jim něco nového, upozornil na něco zajímavého, vzdělávacího, nebo je humorným čtením chtěl pobavit.
Pořadem vkusně a vtipně provázela vedoucí Městského klubu a knihovny Bc. Gabriela Klabačková, která po přivítání přítomných zahájila četbu příznačnou ukázkou z knihy Kuchařka Valašského království aneb Polívka je grunt úryvkem Jídlo a krásno.
Význam akce podtrhla i účast vzácných hostů, pana starosty Ing. Jaroslava Končického, který účastníky pobavil poutavou ukázkou z knihy Woodyho Allena - Vedlejší příznaky a pana místostarosty Ing. Pavla Studeníka, jež vybral stať k zamyšlení z knihy Roberta Merleho - Smrt je mým řemeslem. Nechyběla ani vlastní tvorba, k níž toho večera patřily zdařilé verše Ing. Michaely Lysákové a fejeton Ing. Leopolda Lezny. Velký ohlas z oblasti vlastní tvorby vzbudila pohádka nazvaná Trpaslík přemůže i obra aneb Trnkové království od studentky Gymnázia J. Pivečky Karolíny Váňové, kterou s jejím svolením prezentovala G. Klabačková.
Vzpomenuta byla i zesnulá dlouholetá vedoucí knihovny paní Emilie Malíková, která poprvé na této akci chyběla, a která má velké zásluhy na dnešním významném postavení knihovny. Z její pozůstalosti přečetla humornou povídku o muzikantech její sestra Mgr. Jana Polášková.
Účastníci četby měli tentokrát možnost vybírat si z ještě pestřejší knihovnické nabídky než obvykle. Připravena pro ně byla například výstava fotografií - Knihovna v proměnách času, mapující stodesetiletou historii slavičínského knihovnictví od dob jeho založení v souvislosti se vznikem čtenářsko - ochotnického spolku Palacký až po současnost. Návštěvníci též mohli přispět do ankety o nejoblíbenější čtenářský titul ve Slavičíně a okolí, nazvané Kniha, která mě vzala za srdce.
O příjemné rozloučení se světem knih a čtenářstvím se pak zasloužil akademický malíř Jaroslav Jeřábek, který zahrál na píšťalky zhotovené z chilských palem svou vlastní melodii a také několik známých valašských písní, jež si s ním přítomní s chutí zazpívali.
Závěrem nutno říci, že Literární hostina byla opravdovou literární "baštou", jíž si všichni účastníci zcela jistě vychutnali a budou se těšit na podobné "knižní hody" i příští rok.
Ing. Leopold Lezna
SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY
Zveřejněno 01.11.2007 v 14:43 hodin