KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
JIŽNÍ ČECHY
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Údolím Bečvy [ Turistická trasa ]

Teplice nad Bečvou, lázně - Ústí 4 km - Skalička 7 km - Kamenec 11,5 km - rekreační areál 15,5 km - Hustopeče nad Bečvou, žel. st. 16,5 km - Hustopeče nad Bečvou, nám.17,5 km

Vydáme-li se proti proudu Bečvy, jsme až překvapeni, jak rychle se úzké údolí rozestoupí a řeka plyne rovinatou krajinou. Známe ji možná z okénka vlaku (hlavní trať sleduje Bečvu mezi Valašským Meziříčím a Hranicemi), ale teď nás čeká pohled jiný - trochu nostalgický, s dostatkem času pro objevení zajímavých přírodních koutů a památek...
Od turistické orientace v lázeňské části při břehu Bečvy vykročíme po zelené turistické značce, romantickou cestou pod zalesněnou strání. Zelená značka uhýbá vpravo do Mariánského údolí, my pokračujeme beze značky po cestě přes louku k domkům a zpevněné komunikaci, která nás dovede k silnici. Přejdeme křižovatku a pokračujeme vedlejší silnicí směrem k Ústí. Na návrší vpravo nad námi bývalo slovanské hradiště (1) z 10-11. století, podněcující v minulosti fantazii hledačů pokladů. Míjíme kamenolom a vstupujeme do Ústi (občerstvení: Pohostinství PO-ČT 14-21, PÁ 14-23, SO 13-23, NE 13-22 h). Za fotbalovým hřištěm odbočíme vlevo po zpevněné komunikaci, která se přibližuje k Bečvě. Projdeme remízkem, na rozcestí se dáme vpravo kolem čističky a vstupujeme do Skaličky. Obec je poprvé uváděna r. 1328, kdy ji olomoucký biskup Jindřich Berka z Dubé udělil lénem Vlčkovi z Donky. V polovině 16. stol. je uváděna tvrz, která byla v 18. stol. přestavěna na jednoposchoďový barokní zámek* (2), obklopený menším parkem. Nynější podoba je výsledkem stavebních úprav z 19. stol. Nad hlavním vchodem uprostřed průčelí je předsunutý balkón a nad ním trojúhelníkový štít s malou věžičkou. Výraznější ozdobou fasády jsou bohatě profilované nadokenní římsy v prvním poschodí. Zámek slouží jako domov mládeže. Procházíme obcí přes křižovatku (vlevo silnička směr Kamenec), zámek s parkem zůstává po naší levé ruce. Přicházíme na náves, kterou zdobí barokní zvonička* se slunečními hodinami
ze 17. stol. (Občerstvení: restaurace, PO-SO 15-22, NE 14-22 h.) Na další křižovatce se dáme vlevo a mírně stoupáme až na okraj obce - po levé ruce vidíme hezky zachovaný větrný mlýn** (3) z 18. stol.
Po silnici scházíme do mělkého údolí Hlubockého potoka, mírně stoupáme k rozcestí- silnice v pravém úhlu zatáčí vpravo, my uhýbáme vlevo na vedlejší silničku, která nás přivádí k silnici a po ní přímo dospějeme do Kamence (4). Někdejší ves se poprvé připomíná r. 1282, v r. 1532 je zmiňována tvrz - ta ještě v 16. stol. přeměněna na dvůr-a za třicetileté války vesnice. Procházíme kolem dvora a po pevné betonové lávce přejdeme na pravý břeh Bečvy - pěšina vpravo by nás přivedla až bezprostředně k vodě, v létě je místo využíváno ke skromnému osvěžení. Naše cesta pokračuje přes jedno z ramen Bečvy. Dorazíme na silničku u dvora Na Kačeně a z rozcestí se dáme vpravo. Přicházíme k železniční trati, kterou silnička podchází - my se dáme vpravo po úzké pěšině mezi železničním náspem a křovím na okraji lesa. Posléze dospějeme k soustavě vodních ploch**. Narazíme na zpevněnou komunikaci, po níž bychom došli k železniční stanici (5) v Miloticích nad Bečvou. Za první vodní nádrží uhýbáme vpravo, přejdeme po hrázi a pak vlevo pokračujeme podél vody až k rekreačnímu areálu.
(Ubytování, stravování, občerstvení: v sezóně, kemp Centrum, občerstvení Bílý racek, restaurace Jachta.)
Po vedlejší silničce podél rekreačních objektů dojdeme na silnici a po ní vlevo pokračujeme přes jedno z vedlejších ramen, přes železniční trať kolem nádraží (vpravo) k hlavní silnici, tu překročíme a kolem záruku vstupujeme do středu Hustopečí nad Bečvou.
V mírně zvlněném terénu údolní nivy Bečvy vznikly Hustopeče za raně středověké kolonizace, poprvé se však připomínají až r. 1349. Za pánů z Kravař r. 1359 byly povýšeny na městečko a dostaly do znaku válcovou věž mezi dvěma štítky s kravařským znakem. Obsah štítků se pak měnil podle střídající se vrchnosti - od konce 15. do poloviny 17. stol. to byli Žerotínové, v letech 1693-1763 Podstatští z Prusinovic, pak krátce Pogatschové a od r. 1799 páni z Baillou.
Historické jádro města tvoří obdélné parkově upravené náměstí, uzavřené na západě kostelem a zámkem. Zámek** (6) je významnou renesanční památkou, budovanou ve třech etapách v letech 1584-97, ve druhé čtvrti 18. stol. bylo nádvoří uzavřeno severním křídlem, před rokem 1758 byla zřízena kaple a založena okrasná zahrada, která byla v první polovině 19. stol. přeměněna na přírodní krajinářský park, v němž je dnes několik stoletých buků a lip. Nejhezčí částí zámku, který volá po opravě, je nádherný arkádový dvůr s plastickou výzdobou arkád. V ose západního křídla jsou rolverkové kartuše s rodovými znaky stavebníka Karla ze Žerotína a jeho manželky Johanky Černčické z Kácova.
Proti zámku stojí renovovaný renesanční kostel Povýšení sv. Kříže* (7), zbudovaný v letech 1597-161 I. Patrně r. 1752 byl kostel obklopen hřbitovní zdí, zdobenou čtrnácti sochami - dvě z nich byly připsány Ondřeji Zahnerovi, ostatní jsou anonymní. Na náměstí stojí ještě sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Floriána (obě snad z poloviny 18. stol.) a kříž s plastickým korpusem Krista, datovaný r. 1848.
(Stravování, občerstvení: restaurace Sokolovna, PO-SO 10-22, NE 8.30-20.30; Billiard bar, PO-ČZ I S-23, PÁ I S-03, SO 14-03, NE 14-23; Rychlé občerstvení.)

Další doporučené cíle:
Kelč* - 5 km jv. od Skaličky, zámek ze 16. stol. na místě tvrze, na blízkém kopci Strážném vykopán tzv. Kelečský poklad (250 kusů mincí a zlato z 11. stol.).
Malhotice - 3,5 km již. od Ústí, empírový zámek vzniklý přestavbou tvrze. V okolních lesích nalezeny mince z období třicetileté války. Vysoká - 3 km sev. od Hustopečí, hranice evropského rozvodí - z jedné strany střechy kapličky odtéká voda do Baltického a z druhé strany střechy do Černého moře.

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Turistická trasa
AKTUALIZACE: uživatel č. 260 org. 56, 19.08.2003 v 17:09 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba