KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
JIŽNÍ ČECHY
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Historie místní části Žárová [ Historie (archivní dokument) ]

Původní název obce Nová Ves (německy Neudorf svědčí o tom, že byla mladší osadou než jiné okolní vsi, které zde již stály. Přejmenování obce na Žárovou, k němuž došlo v roce 1952, pochází od hory Žárovec, která se vypíná nad vesnicí. Žárová pak byla i se svými osadami Horním Bohdíkovem a Prameny připojena roku 1976 k Velkým Losinám.

Katastr obce měří 987 hektarů a nejstarší z jeho osad byla původní Nová Ves, která se rozkládá v úžlabině Račího potoka, západně od Velkých Losin na úpatí Žárovce, v nadmořské výšce 485 m. K západnímu konci Nové Vsi se přimyká osada Horní Bohdíkov, která se do roku 1947 jmenovala Německý Bohdíkov (Märzdorf. Její název byl zřejmě převzat od Českého (Dolního) Bohdíkova v bývalém soudním okrese Šumperk. Poslední osadou, která vznikla na katastru Nové Vsi, byla Štolnava (Stollenhau), přejmenovaná roku 1949 na Prameny. Osada byla německy pojmenována podle rubání v důlní štole nebo podle paseky, na níž jsou štoly. Český název vznikl obvyklou přesmyčkou, nejdříve od roku 1872 zněl Štolhava a od roku 1924 Štolnava. Ves vyrostla kolem rudného dolu před rokem 1577, kdy se vyskytuje ve velkolosinském urbáři. Přestože byly obě osady samostatnými katastrálním obcemi (Horní Bohdíkov 350 hektarů, Prameny 230 hektarů), ztratily po připojení Žárové k Velkým Losinám i svou relativní samostatnost.

Podobně jako ve většině obcí regionu došlo i v Nové Vsi od poloviny 19. století k postupnému úbytku obyvatelstva. V roce 1900 zde bylo ve 128 domech 697 lidí, z toho v Horním Bohdíkově v 85 domech 187 lidí a ve Štolnavě v 81 domech 185 lidí. Obec byla téměř čistě německá a po druhé světové válce se počet obyvatel snížil na 269 ve 123 domech. Při posledním sčítání v roce 1991 žilo v 39 trvale obydlených domech jen 145 obyvatel.

Nová Ves patřila původně k šumpersko-novohradskému, později k losinskému panství. První zmínka o obci pochází z roku 1355, kdy byla potvrzena privilegia zdejšího dědičného rychtáře. V letech 1610 až 1611 dal Jan Jetřich ze Žerotína v obci vybudovat dřevěný kostelík, podobný sousednímu maršíkovskému. Podle lánového rejstříku bylo v Nové Vsi roku 1677 usazeno jen 19 hospodářů, v Německém Bohdíkově 15 a ve Štolnavě 12 hospodářů; v roce 1834 již žilo v Nové Vsi v 55 domech 363 obyvatel, v Německém Bohdíkově ve 36 domech 242 osob a ve Štolnavě ve 28 domech 185 obyvatel.

V Nové Vsi se od počátku 19. století vyučovalo po domech, ale od roku 1842 již měla obec svou vlastní školu. Do ní chodily i děti z osady Německý Bohdíkov, zatímco ve Štolnavě se vyučovalo po domech až do roku 1886, kdy byla v osadě postavena školní budova. Po roce 1848 připadla Nová Ves s osadami k soudnímu okresu Vízmberk v šumperském politickém okrese.

Obyvatelé vesnice se živili především zemědělstvím či docházeli na lesní práce, v Nové Vsi byl lesní revír velkostatku Velké Losiny. Po zániku dolování ve Štolnavě nebyl v obci žádný průmysl. V Nové Vsi převládali v celém období první republiky němečtí agrárníci a křesťanští sociálové.

Situace se nezměnila ani po roce 1945. Noví osídlenci zde v roce 1946 založili pastvinářské družstvo, které se roku 1952 přetvořilo na JZD a v roce 1965 v rámci JZD Velké Losiny bylo převzato šumperským státním statkem. V roce 1990 byla v Žárové prodejna smíšeného zboží a hostinec.

Dřevěný kostelík z počátku 17. století, zasvěcený sv. Martinovi, je jedinou památkou obce Žárová.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 49, 12.08.2003 v 11:49 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba