KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
JIŽNÍ ČECHY
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Historie místní části Žádlovice [ Historie (archivní dokument) ]

Původ jména Žádlovice (chybně s krátkým a) je vysvětlován různě. Jedna verze spojuje tento název s osobním jménem Žád či Žadla (od žádání a snad Žadoslava), jiná s přídavným jménem žadlavý (ve smyslu štítící se práce) a ještě jiná se slovesem ždáti (přáti si). Žádlovice byly v nové územně správní struktuře po roce 1848 rozděleny na dvě nesamostatné části, z nichž jedna se zámkem připadala k Újezdu a druhá k Lošticím. V roce 1924 byla z těchto částí vytvořena samostatná obec, ale ta byla v letech 1938 až 1945 znovu rozdělena na dva díly, tentokrát dokonce státní hranicí mezi říšskoněmeckým územím Sudet a zbývající částí ČSR, později Protektorátu Čechy a Morava. Po roce 1945 byl obnoven předválečný stav, ale v roce 1960 byly celé Žádlovice připojeny jako místní část k Lošticím.

Žádlovice leží západně od Loštic v rovině jihozápadní části Mohelnické brázdy při toku Líšničky (střední nadmořská výška 275 m). Vesnice s areálem zámku je spojena místními komunikacemi se všemi okolními obcemi, zejména s Lošticemi, Pavlovem a na sever i s Mohelnicí. Katastr má rozlohu 279 hektarů.

Vzhledem k častým územně správním změnám lze demografický vývoj Žádlovic sledovat jen v některých obdobích. V roce 1930 měla obec celkem 45 domů a 272 obyvatel převážně české národnosti (37 občanů se hlásilo k Němcům). Po druhé světové válce klesl počet obyvatel do roku 1950 na 173 osob v 53 domech a do roku 1991 na 131 osob ve 45 domech.

Žádlovice jsou podle zakládací listiny kláštera Hradisko u Olomouce z roku 1078 jednou z nejstarších, resp. v pramenech nejdříve zmiňovaných sídel celé severozápadní Moravy. Objevují se také znovu v další známé listině biskupa Zdíka, která je nově datována k roku 1141, tentokrát jako majetek olomoucké kapituly u kostela sv. Václava. Byly tehdy označeny jako ves hrnčířů. Klášteru zde zůstaly pouze dva dvory, které později často střídaly majitele, až se oba dostaly k líšnickému statku a po roce 1546 k hradu Bouzov, k němuž náležela již od konce 15. století i další část vsi; jeden z dvorů byl po roce 1565 přestavěn na tvrz. Část vsi zůstávala i nadále církevním, konkrétně biskupským majetkem.

V držení Žádlovic se od poloviny 16. století vystřídala řada význam-ných moravských šlechtických rodů, zejména Podstatští z Prusinovic, Drahanovští z Pěnčína a Pavlovští z Pavlovic. Za třicetileté války bylo žádlovické panství "zcela zkaženo". Podle lánového rejstříku zde roku 1677 bylo jen šest usedlíků. Tvrz byla opuštěna a zanikla. Spojený statek Žádlovice a Líšnice koupil roku 1679 Albrecht Bukůvka z Bukůvky, který k němu o několik let později připojil i statky Újezd a Studenou Loučku; jeho syn Petr pak získal po roce 1727 i statek Vranovou. Bukůvkové postavili v letech 1679 až 1705 v Žádlovicích zámek, který byl novými majiteli z hraběcího rodu Mitrovských po roce 1764 přestavěn v podstatě do dnešní podoby; u zámku byla zřízena botanická zahrada a později i park. V první polovině 18. století tu byla koželužna, potom i pivovar a palírna. V roce 1815 koupil žádlovické panství svobodný pán Vorst-Gudenau. O církevním majetku ve vsi se prameny již nezmiňují. V roce 1834 zde žilo ve 22 domech jen 146 obyvatel. V letech 1843 až 1853 se u Žádlovic dolovala železná ruda.

Po roce 1848 se v nové správní struktuře osudy vsi a zdejšího zámeckého areálu na dlouhou dobu rozdvojily, i když v obou případech se tak stalo v rámci soudního okresu Mohelnice a politického okresu Zábřeh. Žádlovický zámek a velkostatek koupil v roce 1891 hraběcí rod Dubských z Třebomyslic, který pak vlastnil tento majetek až do roku 1945. Za první pozemkové reformy bylo totiž z celkové rozlohy 1654 hektarů rozparcelováno jenom 158 hektarů a vše ostatní bylo ponecháno dosavadním vlastníkům; již před 1. světovou válkou však zanikl pivovar, palírna a také cihelna, zato tu však byla zřízena pila.

Po roce 1918 se sice obě části Žádlovic spojily, ale rozdíly se ve skutečnosti prohloubily. Ve vesnici se většina občanů hlásila k české národnosti a volila dokonce sociální demokraty, kdežto majitelé zámku a velkostatku se přes české jméno hlásili aktivně k Německu; po mnichovské dohodě si právě oni vymohli, že zámek s bezprostředním okolím byl dodatečně začleněn do Sudet.

Po konfiskaci majetku Dubských v roce 1945 byl žádlovický zámek využíván pro různé účely, v nejednom směru však i s cenným parkem chátral, až zde po roce 1961 našlo sídlo zemědělské odborné učiliště Loštice. Žádlovické JZD z roku 1950 se po integraci obcí spojilo již v roce 1960 se zemědělským družstvem Loštice. Také život obyvatel se orientoval na Loštice, v místě zůstal v roce 1990 jenom obchod a hostinec.

Žádlovický zámek představuje významnou historickou a architektonickou barokní památku z konce 17. století, která byla přestavěna kolem roku 1772 a znovu koncem 19. století. Je to jednopatrová budova s mansardovou střechou, středním a dvěma bočními křídly. K zámku patří i kaple z konce 18. století, dva zahradní domky z poloviny 18. století a anglický park; bu-dova zámku byla posledně rekonstruována v letech 1975 až 1980. Část mobiliáře byla převezena do zámku ve Velkých Losinách. Na žádlovickém zámku často pobývala spisovatelka Marie Ebnerová-Eschenbachová, rozená Dubská (1830 až 1916).

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 49, 12.08.2003 v 11:37 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba