KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
JIŽNÍ ČECHY
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Historie místní části Nová Seninka [ Historie (archivní dokument) ]

Současný název obce souvisí s jejím osídlením po roce 1945 ze Seninky na Valašsku. Složitější je výklad původního názvu Špiklice (do 1948, německy Spieglitz). Není pochyb o tom, že souvisí s německými místními jmény Spielberg (strážný vrch) či Speilendorf (strážná ves). Místa s těmito jmény leží téměř vždycky na strategicky významných místech, nejčastěji při hraničních přechodech - naše Špiklice při přechodu z Moravy do Kladska. Od roku 1960 byla Nová Seninka částí Stříbrnic a s nimi byla v roce 1976 připojena ke Starému Městu.

Katastr Nové Seninky o výměře 932 hektarů je rozložen na východním úpatí Králického Sněžníku. Jeho severní hranice od Hraniční hory (954 m) téměř až ke Kladskému (dříve Špiklickému) sedlu (817 m) je současně státní hranicí proti Polsku. Samotná ves má střední nadmořskou výšku 636 m a táhne se dolinou podél potoka směřujícího do Krupé. Proti jejímu toku vede silnice ze Starého Města do Kladského sedla.

Počet obyvatel Špiklic se od poloviny 19. století neustále snižoval. Ještě v roce 1850 zde žilo 581 obyvatel, ale o padesát let později již jen 498 osob ve 102 domech. Česká menšina se zde objevila až po roce 1918 (v roce 1930 bylo ze 421 obyvatel 16 Čechů) a tvořily ji rodiny zaměstnanců zdejší celnice při hlavní silnici směřující do Německa. Odsun německých obyvatel a nedostatečné osídlení pohraniční obce po druhé světové válce způsobilo do roku 1950 snížení počtu obyvatel na 108 v 50 domech. Při posledním sčítání v roce 1991 bylo v Nové Senince zjištěno jen 58 obyvatel a 12 trvale obydlených domů.

Špiklice jsou zmiňovány k roku 1325 mezi majetkem, který daroval pán Kolštejna cisterciáckému klášteru v Kamenci. V 15. století ves zpustla a obnovena byla opět již kolštejnskou vrchností v roce 1561. Podle lánového rejstříku bylo ve Špiklicích v roce 1677 usazeno 29 hospodářů a ti si v roce 1689 postavili nový kostel. Snad již před třicetiletou válkou byla ve Špiklicích fara obnovená v roce 1784. Školní vyučování začalo v místě již v roce 1766. Zdejší sklárna zřejmě zanikla koncem 18. století. Do roku 1834 se Špiklice rozrostly na 68 domů, v nichž žilo 580 obyvatel.

Po roce 1848 byla obec začleněna do staroměstského soudního okresu v šumperském hejtmanství. Zůstávala zemědělským sídlištěm s celnicí na přechodu do Pruska. Jediným výrobním zařízením zde byl v době mezi dvěma světovými válkami mlýn. Politické soupeření v té době probíhalo mezi německou křesťanskosociální a agrární stranou, v roce 1935 však obě byly předstiženy Sudetoněmeckou stranou.

Podhorská vesnice v bezprostředním pohraničí nebyla atraktivní pro nové osídlence po druhé světové válce. Na zdejších pozemcích začal v roce 1949 hospodařit staroměstský státní statek. Občanskou vybavenost vylidňující se vesnice zajišťoval v roce 1990 jediný obchod se smíšeným zbožím.

Památkou raně barokní architektury Nové Seninky je farní kostel sv. Jana Křtitele. Jako doklad lidové architektury druhé poloviny 19. století je chráněna stodola u čp. 66 a z téže doby se dochovala rustikální boží muka.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 49, 04.08.2003 v 10:51 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba