KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
JIŽNÍ ČECHY
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Historie obce Nová Pláň [ Historie (archivní dokument) ]

Založení novopláňského měděného hamru, který už při zřízení vesnice stál, je doloženo z roku 1640. Protože tehdy byly takové hamry jen v Novém Těšíně, Olomouci a Krnově, může být jisté, že získávaná měď, za účelem dalšího zpracování, musela být v Nové Pláni těžena. To také dosvědčuje název Kupferberg (měděná hora). V 2.polovině 17. století byla postavena továrna na měděné zboží a výrobu měděného nádobí. Ale už od roku 1660 byla měď dovážena z Těšína. Dne 2.května 1662 dovolil tehdejší statkář Sylvius Nimrod von Wuttemberg/Teck deseti žadatelům z hamru postavit domy nad Karlovcem. Vesnice je tedy, jak jméno napovídá nová pláň.

Původně patřila Nová Pláň spolu s Karlovcem a Roudnem k farskému dvoru. A protože už roku 1656, ještě před založením Nové Pláně, 7 km vzdálené Roudno vystavělo vlastní kostel, mohli novopláňští věřící navštěvovat tento stánek Páně.

Dříve než na začátku 20.století (1905) postavila vesnice vlastní kostel, chodili místní obyvatelé od r.1726 na mši do právě postaveného kostela ve 2,5 km vzdáleném sousedním Karlovci po již existující cestě, která byla r. 1881 zvláště pro tento účel znovu upravena. Po zrušení Patrimoniální správy v r.1850 připadla N.Pláň pod okres Moravský Beroun, ale už v r. 1868 byla Pláň přidělena k právě vzniklému poštovnímu úřadu v Karlovci. Roku 1881 došlo v Nové Pláni k výstavbě vlastní školy.

Vesnice se rozprostírala v údolí potoka, který se jmenoval "Mýdlový potok". Mýdlový potok ústil nedaleko od vesnice do řeky Moravice. Na severu byla obec obklopena zalesněnými kopci a na východě byla krajina "otevřená". Ze tří stran vesnice rostly smrkové a jedlové lesy a tím byla ves ochráněna před silnými nárazy větru. Vesnice leží 2,5 km od Karlovce, blízko křižovatky okresní silnice Bruntál-Karlovec-Beroun se silnicí Karlovec-Rýmařov, která křižovala cestu Valšov-Lomnice. Přes Karlovec je Nová Pláň spojena cestou Bruntál(10 km vzdáleno) - Karlovec-Roudno(7 km vzdáleno). Nejbližší vlaková stanice je 4 km vzdálena ve Valšově na centrálním železničním uzlu Olomouc-Bruntál-Krnov(Opava).

Celková plocha obce činí 171,09 ha. Z čehož je 95,75 ha lesa, 37,5 ha pole a 18,91 ha luk a pastvin. Pěstuje se zde žito,ječmen, oves, řepka, brambory a krmné směsky. Z uvedeného sčítání lidu 17.5.1939 zde v Nové Pláni žilo 271 obyvatel, kteří se živili především prací v měděném hamru a v zemědělství. Z celkového počtu obyvatel bylo pracujících bylo 155 obyvatel. Lidé ve vsi byli velmi pobožní. K římsko-katolické církvi se hlásilo 269 obyvatel a k evangelické církvi se hlásili 2 lidé. Stálo zde 81 stavení.

Vesnice měla léčivý pramen kyselky, která dříve vyvěrala na tzv."louce studní", mezi měděným hamrem a Moravicí, kde ale s postupem času vyschla. Později se objevila v továrním příkopu hamru. Při požadovaném prohloubení závodních příkopů pro výstavbu přehradní stěny na Moravice, byl pramen zasypán. Později se opět ukázal ve stejných místech. Obnovení pramene bylo možné jen se studňovými háky. Tento pramen byl důvod, proč Novou Pláň navštěvovalo mnoho rekreantů.

Kromě zmíněného měděného hamru, pracovala v Nové Pláni pila a koželužna s "lohstampfe". Teprve po velkém požáru v r.1935, při kterém shořela pila, byl založen spolek dobrovolných hasičů.Od r. 1899 byl založen Spolek Němců a od r.1927 německý kulturní spolek.

Obec nesla německý název Neurode.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.novaplan.cz

AKTUALIZACE: Markéta Mácová org. 56, 20.11.2002 v 08:36 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba