KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
JIŽNÍ ČECHY
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Historie obce Baška [ Historie (archivní dokument) ]

Kdy, jak a kým byla obec Baška založena, není známo. Patří mezi nejstarší obce na "Frýdecku" a poprvé je jmenovaná roku 1434, kdy synové těšínského knížete Bolka I. (Boleslav) - Václav, Přemek a Vladislav zastavili město Frýdek a vsi Bašku, Bruzovice, Staré Město, Lhotu a Místek za 500 kop slezských stříbrných Arnoštovi z Tworkova. Podle zástavní listiny lze usoudit, když v roce 1434 obec Baška již existovala, že její založení tedy muselo být o několik desítek let dříve. Jinak by nemohla být zastavena, kdyby v ní nebyli obyvatelé.

Nejstarší trvalou památkou na naši obec je název "Baška", to znamená ve starovalašském nářečí "ovce", tedy Baška odvozená od slova ovce. Ještě dodnes se říká na Valašsku a Vizovicku ovci baška, domněnka snad opodstatněná, připisuje jméno Baška valachům, kteří do těchto míst přišli nebo byli uvedeni, když hledali místa vhodná pro salašnictví. Obecní znak přidělený vrchností představuje ovci, protože má ve znaku ovci už na pečetníku z roku 1700, stojící ovce v ohradě bylo používáno až do roku 1925.

Další záznam o Bašce nalézáme v listině z roku 1573, podle níž těšínský kníže Václav (1545 - 1579) prodal frýdecké panství (město Frýdek i s příslušenými obcemi, mezi nimiž je také jmenována i obec Baška) za 36.000 slezských zlatých bratřím Matyášovi a Jiřímu z Lohova. Jiří z Lohova prodal celé panství olomouckému biskupovi Stanislavu Pavlovskému. Ještě před zamýšleným prodejem dal Jiří z Lohova sepsat první urbář panství frýdeckého (1580), v němž jsou přesně uváděny první-záznamy o osídlení, platových a robotních povinnostech obce Bašky, která v uvedeném roce měla celkem 14 usedlých sedláků, z toho jedna usedlost byla volná, bez robotních povinností.

V roce 1584 koupil panství frýdecké od olomouckého biskupa Stanislava, Bartoloměj, Bruntálský z Vrbna. Z doby jeho vlastnictví panství frýdeckého, Baška listinu z roku 1587, podle níž odprodal "robotným lidem Bassky poddanym swym" část pozemků ležících za posledním fojtským polem, při hranici obce Janovské, Prženské a Hodoňovické. Tato listina je uložen v okresním Vlastivědném muzeu. Vdova po Bartoloměji Bruntálském, jež zemřela roku 1606 zanechala panství (zámek a město Frýdek s příslušnými obcemi, v tom seznamu je uvedená i obec Baška) svým synům. Za Jana Bruntálského byla v roce 1611 pořízena gruntovní registra, jež jsou uložena v Brně. V nich jsou i gruntovní záznamy o obci Bašce, že v Bašce je: 11 sedláků a 3 zahradníci. Baška je uvedena i ve druhém urbáři pořízeném nastávajícím majitelem Jiřím hrabětem z Opersdorfu, podle něhož je v Bašce zákupní fojtství s mlýnem a pilou. Ve třetím urbáři je už v záznamu na fojtství mlým, pila, 11 sedláků, 3 zahradníci, 6 chalupníků. Zahradníci byli ti, kteří vlastnili jenom půl lánu.

V roce 1700, kdy obce dostávaly přidělované znaky do obecních pečetítek, mohla si pořídit Baška mosazné pečetítko. Byla na něm stojící obce a nápis "Pecet diediny Basska - 1700". Od pradávna až do dneška měla Baška mnoho pomístních jmen, které charakterizovaly tu, nebo onu část katastru obce. Do dnešní doby jich bylo již přes 60. Některé z nich již zanikly, jiné se používají dodnes jako Kozinec, Myšinec, Skotňa, atd.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.baska.cz

AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 03.03.2010 v 19:57 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba