KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
JIŽNÍ ČECHY
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Historie obce Študlov [ Historie (archivní dokument) ]

První písemná zpráva o Študlově se uvádí poprvé v roce 1422, kdy král Zikmund zapsal Miroslavu z Cimburka vsi Bylnici, Štítnů, Malý a Velký Lačnov a Ščudlov k panství brumovskému. "Ščudlek" bylo v tehdejší době označení toho, kdo se v dané oblasti usídlil jako první a toto jméno se pro obec zachovalo natrvalo. Historickým vývojem se název přeměnil na nynější Študlov.

Další historicky doložená písemná zpráva připomíná osadu Ščudlov roku 1503, kdy král Vladislav prodal panství Janu Lomnickému z Meziříčí. V této době k velmi rozsáhlému panství brumovskému náležely mimo jiné hrad a město Brumov, městečko Klobouky, vesnice Bylnice, Vlář, Štítná, Návojná, Nedašov, Nedašova Lhota, Poteč, Překaz, Ščudlov, Střelná, Senínka, Horní a Dolní Lidečko, Půlčín, Lačnov a zámek Hrádek. Asi v polovině 17.století nastalo u původního brumovského panství k rozdělení na tři díly - Brumov, Haluzice a Návojná. Študlov připadl k dílu návojskému a patřil k němu až do roku 1848. V této době byl majitelem panství návojského rytíř Wolfgang Manner a jeho manželka Barbara Šiková. Jejich rod vlastnil panství až do roku 1945.

Spolu s okolními obcemi se i Študlov stával často cílem nájezdů Tatarů a v pozdější době Kuruců. Roku 1805 se poddaní vzbouřili proti vzrůstajícím poddanským povinnostem a zasáhlo proti nim vojsko. Študlov býval chudou zemědělskou obcí a v druhé polovině 19.století se velký počet obyvatel kvůli nedostatku obživy odstěhoval do zámoří. V té době byla obec známá domáckou výrobou šindele a dřevěného zemědělského nářadí. Vzhledem k velké odloučenosti obce zde nikdy nebyl velký počet živnostníků a ani pro ně živnost nepředstavovala hlavní zdoj obživy. Roku 1830 žilo ve Študlově 520 a roku 1910 pak 589 obyvatel.

Smutná vzpomínka zůstala na první světovou válku. Na různé fronty narukovalo celkem 132 mužů, z nichž se 13 už nikdy nevrátilo. Po vzniku protektorátu se v obci usídlili již 15.března 1939 němečtí "financi" jako část jednotky, patřící k velitelství v Horní Lidči. Totální nasazení v Německu postihlo 16 občanů obce. Válečná fronta na začátkem května 1945 šla mimo obec, takže konec války už zastihl obec bez německých vojáků.

Historickou událostí je možno nazvat rok 1942, kdy byl do obce přiveden elektrický proud, první žárovky se rozsvítily ve škole, v obecní kanceláři, v hospodě, u starosty, prvního radního, kováře, na finančním úřadě a u obecního policajta. Ve stejném roce roce bylo do obce přivedeno telefonní vedení a v hospodě U Vašičků byla umístěna veřejná hovorna.

V průběhu posledních desetiletí bylo postupně vybudováno veřejné osvětlení, postaven most na Horní Výpustě, Kulturní dům (dnes mimo jiné sídlo obecního úřadu), koupaliště, nákupní středisko Jednoty, dále autobusová točna a čekárna se zastávkou. Nové zbrojnice se dočkali i hasiči, bylo vybudováno sportovní hřiště včetně sociálního zázemí a zřízen byl i lyžařský vlek na Příkré.

Pečeť obce zobrazuje v oválném pečetním poli strom bez listí a při jeho kmeni vzpínající se zvíře, pravděpodobně koza. V opise je text: P · DEDINI · SCZVDLOVA, tj. pečeť dědiny Študlova.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.studlov.cz

AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 17.03.2010 v 13:15 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba