KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
JIŽNÍ ČECHY
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Historie obce Neubuz [ Historie (archivní dokument) ]

První písemná zmínka vztahující se k obci Neubuz je z roku 1373, další podoba názvu je z roku 1407 Newbuz, v roce 1447 se zachoval název v podobě Nebuz. Další je tvar Neobuz. Na přelomu 17. a 18. století se užívalo Neobuza a Neobusa. V roce 1881 se užíval již dnešní tvar Neubuz. Místní jméno Neubuz vzniklo přivlastňovací příponou k osobnímu jménu Neubud. Název Neubuz patří do skupiny tzv. Ne-ových jmen. Pozemková kniha je vedena od roku 1790. Do roku 1848 byla Neubuz součástí lukovského panství.

Nejbližší železniční stanice je v Želechovicích ve vzdálenosti 8 km. Pošta je ve Slušovicích. Sídlo matričního a zdravotního obvodu je pro obec rovněž ve Slušovicích. První až pátý ročník základní školy je v místě. Do vyšších ročníků docházejí místní děti do Slušovic. Obec je přifařena do Slušovic. Škola v místě byla zřízena v roce 1891, v roce 1905 byla postavena péčí občanů kaple. Na pečeti obce je sv. Barbora.

Názvy samot jsou: Pusté, Za humny, Za vrchem. Jména tratí jsou Bílá hlína, les Títěž a Háj.

V roce 1373 byla obec v držení bratří Ondřeje, Vojtěcha a Vlka ze Šarov. V témže roce ji prodali spolu se Slušovicemi Zdeňkovi ze Šternberka. Od těch dob byla trvalou součástí lukovského panství.

Podle tereziánského katastru bylo v obci 589 měřic a 1 achtle orné půdy, ladem leželo 16 měřic a 2 achtle, pastvin bylo 132 měřice. Louky dávaly 45 a půl fůry sena. Katastr udává, že v osadě byli 4 chalupníci.

V současné době je v obci výměra katastru 542 ha, zemědělské půdy je 214, lesní půdy 281 ha, vodní plochy představují 5 ha, zastavěno je 7 ha a ostatní plochy je 35 ha.

V roce 1936 byla obec telefonizována a v roce 1937 byl zaveden do obce elektrický proud. Meliorace pozemků byla uskutečněna v roce 1929. V roce 1939 vybudovali občané dům, v němž sídlí obecní úřad a je umístěna hasičská zbrojnice. Ve stejném roce byla Neubuz postižena dvěma povodněmi a velkým krupobitím. Zima v roce 1929 poškodila značné množství ovocných stromů.

Od roku 1931 je vedena pamětní kniha. Nejstarším a nejrozšířenějším rodem v obci je rod Oškerů. V letech 1936 - 1943 působila v Neubuzi Družina katolických zemědělců. Sbor dobrovolných hasičů byl založen v roce 1938. Místní odbor Národní matice vyvíjel činnost v letech 1947 - 1950. V roce 1946 začal vyvíjet činnost Svaz české mládeže.

Obec si dlouho udržela převážně zemědělský charakter. Ke změnám docházelo koncem třicátých let, kdy část občanů odjížděla za prací do Baťových závodů ve Zlíně a zejména pak v době po druhé světové válce a v procesu vytváření zemědělských družstev. Jednotné zemědělské družstvo bylo založeno v roce 1952 a v roce 1966 integrovalo do JZD Slušovice.

Správní vývoj a postavení obce se měnily podobně jako u řady jiných obcí v okrese. Po pádu vrchnostenské správy byla Neubuz součástí soudního okresu Vizovice, šlo o léta 1850 - 1949. Začlenění do politického okresu se měnilo. V letech 1850 - 1855 byla pod správou okresního úřadu v Uherském Brodě. Pro léta 1855 - 1868 byla součást okresu Valašské Klobouky. Nejdéle patřila obec do politického okresu Holešov, a to v letech 1868 - 1935. Po zřízení politického okresu Zlín byla v jeho celku v letech 1935 - 1949. Jednotným národním výborem v Gottwaldově byla řízena od 1949 do roku 1954. 1954 - 1960 spadala pod okres Gottwaldov - venkov. Místní národní výbor byl v obci ustaven v roce 1945. Od roku 1976 integrovala obec do Slušovic. V roce 1990 byl v Neubuzi zřízen obecní úřad a obec se opět správně osamostatnila.

V průběhu 19 století, a podobně i ve 20. století, byla náboženská orientace obyvatelstva převážně římskokatolická. Podobně tomu bylo i pokud jde o příslušnost k české nebo (před druhou světovou válkou) k československé národnosti. V roce 1980 pracovalo v zemědělství a lesnictví 55 obyvatel a v průmyslu 99 z celkového počtu ekonomicky aktivních občanů.

Ke konci války pracoval v obci ilegální revoluční národní výbor. Po osvobození byl rozšířen a řádně ustaven. Obec byla osvobozena dne 5. května 1945 příslušníky I. Československého armádního sboru pod vedením gen. Španiela.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.neubuz.cz

AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 11.03.2010 v 09:28 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba