KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
JIŽNÍ ČECHY
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Lidový kroj na Vsetínsku [ Lidové oblečení - kroj ]

Lidový kroj na Vsetínsku
Publikace Evy Urbachové "Lidový kroj na Vsetínsku"

Anotace: V roce 1980 vydalo Okresní vlastivědné muzeum ve Vsetíně odbornou publikaci etnografky Evy Urbachové "Lidový kroj na Vsetínsku", shrnující výsledky jejího dosavadního terénního průzkumu a kompletního zpracování muzejního sbírkového fondu národopisného textilu. Do té doby to byla jediná publikace zaměřená na výzkum lidového oděvu na Vsetínsku, zabývající se nejen jednotlivými součástmi mužského, ženského a dětského tradičního lidového kroje, ale také materiálem, z něhož byl vyroben, technologií výroby, jeho využíváním v minulosti i současnosti a jeho rozšířením podle krojových okrsků. S komentářem uváděla rovněž prameny ke studiu lidových krojů na Vsetínsku. Publikaci lektorovala PhDr. M. Ludvíková, CSc.
Publikace o 58 stranách byla tištěna na křídovém papíře a obrazovou dokumentací v černobílém provedení a barevnou obálkou z měkkého kartonu. Byla vydána v nákladu 500 ks. V současné době je celý náklad 1. vydání vyprodán, přesto je publikace žádána návštěvníky muzea i stávajícími folklorními soubory.
Z tohoto důvodu Muzeum regionu Valašsko ve Vsetíně vydalo v r. 2004 druhé, rozšířené a graficky bohatší vydání této publikace v knižní vazbě, jako hodnotný příspěvek k muzejním výročím - 120 let muzea ve Valašském Meziříčí, 80 let muzea ve Vsetíně, 40 let společné práce a rovněž k významnému životnímu jubileu autorky Evy Urbachové (nar. 2. 9. 1924). Aktualizovaná publikace je nově opatřena medailonem autorky, významné muzejní pracovnice, a dovětkem místopředsedkyně České národopisné společnosti Mgr. Jiřiny Veselské.

Résumé Vsetínsko, území na východní Moravě až u hranice se Slovenskem je hornatou oblastí s bohatstvím lesů, málo úrodnou půdou a tvrdšími klimatickými poměry. Od nejstarších dob zde lidé bojovali s tvrdšími životními podmínkami než v oblastech rovinatých.
V oděvu vyžadovaly tyto poměry využití všech dostupných místních surovin - lnu, v malé míře i konopí, ovčí vlny a kůže, které poskytoval rozšířený chov ovcí.
Až do 2. poloviny 19. století se tyto přírodní materiály na Vsetínsku ručně zpracovávaly: tkaním na stavech na plátno silnější na všední, tenké na sváteční součásti oděvu, ovčí vlna se na vesnicích tkala na hrubé sukno - "huňu" na kalhoty, kabáty, ponožky a papuče přírodních barev, ve městě vyráběli soukeníci jemné barvené sukno, z něhož se šily ženské živůtky, mužské vesty, sváteční kalhoty a kabáty. Nejstarším druhem obuvi byly krpce šité podomácku z jednoho kusu kůže, nákladnější vysoké kožené boty a ženské střevíce s podpatkem vyráběli vyučení ševci. Bavlna pronikla do oděvních součástí až kolem r. 1830.
Ve vyšívání součástí převažovala barva modrá, v technice se uplatnil steh křížkový i plochý.Svatební kroj byl většinou nově pořizován a doplněn o obřadní součásti, z nichž nejvýznamnější byla hedvábím vyšívaná plachta, kterou dostávala nevěsta k svatbě. Od svatby měla pak žena jinou úpravu vlasů a nezbytný čepec.
Zvláštností je v obci Nový Hrozenkov místním vzdělaným sedlákem Jožou Országem Vraneckým začátkem 20. století uměle vytvořený kroj pestřejší, s bohatě vyšívanými součástmi u kroje mužského a hlavně ženského, podle tvůrce zvaný "orsácký". Proniknutí levnějších textilních materiálů tovární výroby, časté migrace na sezónní práce do úrodných oblastí Rakouska, začátky průmyslu na Vsetíně, snaha o napodobení oděvu městského způsobily zánik tradičního lidového oděvu z přírodních materiálů do konce 19. století.
Dnes oblékají tento rekonstruovaný kroj početné soubory lidových písní a tanců z oblasti Vsetínska, ojediněle i mimo Valašsko.

Publikace Evy Urbachové "Lidový kroj na Vsetínsku" o 84 stranách byla vydána v prosinci 2004 Muzeem regionu Valašsko ve Vsetíně jako 2. rozšířené a upravené vydání u příležitosti významného životního jubilea autorky.
Spoluvydavatelé: Krajský úřad ve Zlíně a FOS ČR.
Sponzoři: Město Vsetín, TES Vsetín, s.r.o., Jiří Sloupenský - TG TISK s.r.o. Lanškroun a Břetislav Dadák.
K zakoupení mimo vybraná knihkupectví v pokladně Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně, Horní nám. 2, 755 01 Vsetín, za cenu 100,- Kč, objednávky: paní J. Nováková, tel.č. 571 411 690, e-mail: novakova@muzeumvalassko.cz  

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.muzeumvalassko.cz

AKTUALIZACE: Otakar HOŠEK (Informační centrum Vsetín) org. 164, 23.03.2011 v 11:20 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba