KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
JIŽNÍ ČECHY
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Historie obce Kaliště [ Historie (archivní dokument) ]

Ves Kaliště v roce 1318 byla majetkem vyšehradské kapituly. Osada se stala za husitských válek majetkem císaře a krále Zikmunda Lucemburského. V roce 1436 dal Zikmund Kaliště jako zástavu Mikuláši Trčkovi z Lípy, ten je připojil ke svému lipnickému panství. Po prodeji lipnického hradu v roce 1561 připadlo Kaliště pod světelské panství. Majitel světelského panství Jan Bartoloměj z Vernieru prodal vesnici v roce 1698 hraběti Janu Jáchymovi zHarrachu. Vytvořil z vesnice samostatný statek a v něm poslavil zámek. V roce 1707 koupil Kaliště hrabě Jan Leopold Donát z Trautsonu a Falkenštejna. V kupní smlouvě je zámek popsán jako pěkná budova, vhodná k obývání a vyzdobená v interiéru nástěnnými malbami. Stával v jižní části bývalého panského dvora. Zámek obýval hospodářský úředník. V roce 1801 zanikl. V blízkosti zámku stála i nevelká barokní kaplička. Zemědělské družstvo kapličku zbouralo při odstraňování starých staveb velkostatku. V západním konci vsi byl velkostatek.

Po roce 1850, kdy došlo k odprodeji statku se vystřídalo několik majitelů a v roce 1937 se stal majetkem Kristýny Filípkové. Ta ho vlastnila až do znárodnění po roce 1948. Po znárodnění byl velkostatek rozdělen mezi rolníky a v roce 1950 byl zbytek majetku předán MNV a ten ho rozdělil mezi obyvatele.

V roce 1850 při zřízení okresu Humpolec připadla pod něj i ves Kaliště. V tomto roce zde byl zřízen obecní úřad. Do katastru obce patřily vždy samoty U Málků, Německo a Staré Hutě.

V roce 1787, po zřízenífary, byla postavena zvláštní školní budova vedle kostela. Vyučovalo se pouze v jedné třídě. Ke Kališti byly přiškoleny přilehlé okolní obce. V roce 1825 byla pro velký počet děti postavena nová budova se dvěma učebnamiv poschodí. Byty pro správceškoly a učitele byly upraveny v přízemí. Po roce 1869 byla přeměněna škola ve veřejnou obecnou povinnou školu. Téměř každoročně bylo ve škole zapsáno přes 300 dětí, v roce 1893 - 1894 již bylo zapsáno 464 dětí. V roce 1893 byla provedena přístavba a škola se rozšířila o dvě postupné třídy. Vzhled této budovy se dochoval do dnes. 4. července 1908 byla zredukována na čtyřtřídní, později na samostatnou jednotřídku. Školní obec zahrnuje Kaliště, Starou Huť, Lohenice, Holušice, Horní Rápotice, samoty Německo, u Málků, Kalasovu pazdernu, Kumbál. Roku 1968 - 1969 byla provedena oprava školní budovy (nová okna, dveře, podlahy PVC, splachovací WC, zaveden vodovod , zřízena tělocvična, byt pro učitele, šatny pro žáky). V bývalém bytě učitele byla zřízena roku 1973 mateřská škola, obědy se dovážely z Humpolce. Od ledna 1976 byla vybudovaná Školní kuchyně a jídelna. Na podzim roku 1976 byla započata výstavba kotelny pro ústřední vytápění školy. Od 1. října 1978 byla uvedena do provozu. Pro velmi malý počet dětí byla škola po 199 letech provozu 30. června 1986 uzavřena. V budově zůstala pouze mateřská škola, která je funkční dodnes. V roce 2000 bylo první patro přestavěno na tři byty. V přízemí je tělocvična, knihovna a mateřská škola.

Roku 1880 byla zrušena vinopalma a zároveň založen lihovar, který patřil k velkostatku. K výrobě se používaly brambory a zelený ječný slad. Dnes je již lihovar zrušen a zbourán.

Kampelička byla založena v roce 1900. Bylo to úvěrové družstvo zemědělců, záložní a spořitelní spolek s malým kapitálem a s omezeným ručením členů. Po roce 1953 splynula Kampelička s Českou spořitelnou.
Poštovní úřad byl zřízen v roce 1909. Zásilky se sem dovážely z Humpolce. Denně se doručovaly zásilky do okolních vesnic a osad: Bělice, Hladov, Holušice, Houští, Horky, Honka, Lísky, Lhotku, Lohenici, Nabudy, Na Horách, Německo (dnes Háj), Podivice, Staré Hutě, Bučí, Podolí, Proseč, Speřice a Svéborka.

V roce 1919 byl založen ochotnický divadelní spolek TYL. Ochotníci si postavili vlastní jeviště. Za zimního období se odehrály 4 divadla. Představení se odehrávalo v místním hostinci. Ochotníci hrály i v okolí. Zúčastnili se i sázení stromů k výročí republiky v roce 1919. Školní děti zasadily před školou dvě lípy Svobody.

Obecní knihovna byla založena v roce 1920. Nejprve měla jen několik svazků, ale ty se rozrostly o dary a další nákupy.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.obeckaliste.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 19.08.2004 v 11:12 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba